Daudzējādā ziņā vīrieši un sievietes ir ļoti līdzīgi. Taču viens no veidiem, kā dzimumi atšķiras, ir vīriešu matu izkrišana un sieviešu matu izkrišana. Tas, kā matu izkrišana ietekmē katru dzimumu, ir unikāls, tāpat kā ar dzimumu saistītie cēloņi un ārstēšanas plāni.
Biežākie vīriešu un sieviešu matu izkrišanas cēloņi
Vispirms apskatīsim, kas kopīgs vīriešu matu izkrišanai un sieviešu matu izkrišanai. Ģenētika ir lielākais faktors retināšanas vai plikpaurības veidošanā abiem dzimumiem. Faktiski vairāk nekā 95 procenti no visiem gadījumiem ir saistīti ar androgēnu alopēciju neatkarīgi no dzimuma. Šis stāvoklis katru gadu skar vairāk nekā trīs miljonus amerikāņu, un tas ir iedzimts.
Androgēna alopēcija sakņojas androgēnu hormonos, piemēram, testosteronā. Lai gan testosterons ir nozīmīga vīriešu seksuālās attīstības sastāvdaļa, šis hormons ir sastopams abiem dzimumiem un līdzīgi ietekmē vīriešus un sievietes, kad runa ir par matu augšanu.
Dihidrotestosterons (DHT) ir testosterona blakusprodukts, pret kuru vīriešiem un sievietēm ar plikpaurību ir ģenētiska jutība. Šīs ģenētiskās jutības dēļ pret DHT matu folikulas saraujas un pārtrauc matu veidošanos.
Protams, androgēna alopēcija nav vienīgais matu izkrišanas veids, kas var rasties vīriešiem vai sievietēm. Citi faktori var izraisīt matu retināšanu vai balināšanu. Sievietēm citi hormonālie savienojumi ar matu izkrišanu ir menopauzes izraisītās izmaiņas.
Kā notiek androgēnu alopēcija vīriešu matu izkrišana un sieviešu matu izkrišana
Matu izkrišana, ko izraisa androģenētiska alopēcija, ir iedzimta slimība gan vīriešiem, gan sievietēm. Tomēr tas, kā šis zaudējums rodas, dažādiem dzimumiem ir atšķirīgs.
Vīriešu matu izkrišana, kas saistīta ar plikpaurību, notiek agrāk nekā sievietēm. Faktiski daudziem vīriešiem pirmie simptomi rodas jau pusaudža gados. Līdz 35 gadu vecumam aptuveni divām trešdaļām vīriešu ar šo stāvokli jau ir manāmi novājināti vai kaili plankumi. Turklāt līdz 50 gadu vecumam 85 procentiem skarto vīriešu ir ievērojami zaudējumi paredzamā veidā. Šī retināšana vīriešiem parasti sākas no priekšējās matu līnijas, stiepjas pāri galvas augšdaļai uz leju līdz vainagam.
Gluži pretēji, sievietes parasti nepamana matu izkrišanu vai izplūšanu, pirms to stāvoklis ir nokļuvis daudzus gadus. Sieviešu matu izkrišana, kas saistīta ar androgēnu alopēciju, parasti izpaužas vecumā no 50 līdz 60 gadiem. Taču atšķirībā no vīriešu matu izkrišanas sievietēm matu izkrišana notiek visā galvas ādā, izraisot matus visā galvā. Diemžēl nav skaidra modeļa šāda veida matu izkrišanai sievietēm. Kas, protams, ir pretējs vīriešu tipa baldness. Šī iemesla dēļ sievietēm, pamanot pirmās pazīmes, jārīkojas ātri, lai ārstētu.
Androģenētiskās alopēcijas ārstēšana
Ir pieejami daudzi ārstēšanas veidi gan vīriešu, gan sieviešu matu izkrišanas ārstēšanai. Katrai personai ir svarīgi tikties ar matu izkrišanas speciālistu, lai izprastu savu matu izkrišanas veidu. Vispirms zinot matu izkrišanas cēloni, var izvēlēties labāko matu atjaunošanas līdzekli. Dažas no visbiežāk izmantotajām vīriešu plikpaurības un sieviešu matu izkrišanas ārstēšanas metodēm ir:
Bezrecepšu minoksidila matu kopšanas līdzekļi
Izrakstītas finasterīda tabletes iekšķīgai lietošanai
Izrakstītas dutasterīda tabletes iekšķīgai lietošanai
Folikulārās vienības ekstrakcija (FUE)
Ja pamanāt matu izkrišanas pazīmes un ir aizdomas, ka jums varētu būt androģenētiska alopēcija, ir svarīgi ieplānot vizīti pie matu izkrišanas speciālista. Noteikti tāpēc, ka novērtējums ir pirmais solis ceļā uz ārstēšanu. Agrīnai atklāšanai un diagnostikai ir liela nozīme jūsu ārstēšanas iespējās un galīgajā matu atjaunošanā. Ieplānojiet savu vizīti pie Dr. Andreja Miļčevska, klīnikā Rubenhair jau šodien, zvanot pa tālruni vai sūtot WhatsApp ziņu uz +371 267 777 76